Bosch PTA1000 - podpórka rolkowa, kozioł uniwersalny

Żona zadecydowała - w tym roku stawiamy altanę...

Z założenia miała to być duża altana, która w miesiącach letnich służyłaby jako przyjemny, zacieniony azyl dla domowników, natomiast w okresie zimowym miałaby przeistaczać się w wiatę garażową dla jednego z naszych samochodów.

Samodzielnej budowie altany zamierzam poświęcić oddzielny temat, gdyż ciekawych wątków będzie w nim poruszonych wiele. Ten, dotyczący PTA1000 jest jednym z nich...

Oczywiście mogłem iść na łatwiznę i zamówić w tartaku wyrobione, odpowiednio docięte drewno. Mogłem wynająć kilku facetów, którzy "w tri miga" zbiliby te belki do kupy, a przy okazji zdrenowaliby mój portfel... Tylko po co? Czemu miałbym się wyzbywać radości tworzenia?

Postanowiłem - altanę zbuduję od podstaw sam i... zamówiłem tarcicę. Podjechała na plac ciężarówka, zwaliła deski i kantówki. Spojrzałem ile tego jest, jakie to ciężkie i długie i zacząłem rozważać, jak ja te drewno obrobię?

Wytypowałem i kupiłem obrabiarkę, w słoneczną sobotę rozstawiłem zestaw w ogrodzie i... zacząłem rozglądać się za pomocnikami, no bo przecież ktoś musiał np. 5-cio metrową belkę 12x12 podać na strugarkę, przytrzymać w poziomie, ktoś musiał ją do noży docisnąć i ktoś musiał ją ze stołu odebrać - reasumując: potrzeba mi było co najmniej dwóch, krzepkich chłopów.

Robota szła, jak przysłowiowa "krew z nosa", sobota się skończyła, umęczonych pomocników musiałem uraczyć grillem i piweczkiem i... cierpliwie czekać na następną sobotę, by kontynuować struganie... lub rozwiązać sprawę inaczej...

W grę wchodziły dwie opcje: wynająć pomocnika, który mógłby pracować w dni powszednie lub kupić sobie pomocnika.

Deczko zdegustowany przeglądałem sobie Internet i nagle... BANG... Bosch PTA1000 - uniwersalna podstawka rolkowa...

Wysokość regulowana: 70-115cm
Dopuszczalne obciążenie - 100kg
Waga: 6,2kg
Możliwość doboru powierzchni roboczej, bezpośrednio stykającej się z obrabianym materiałem: gładka rolka lub ułożyskowane kulki

Cena przyrządu niemała, niemal do złudzenia przypominająca dobrą dniówkę ewentualnego pomocnika. Rachunek "zysków i strat" był oczywisty - jeżeli choć przez jeden dzień zastąpi mi pomocnika, to już drugiego dnia jestem do przodu.

PTA1000 pracował dla mnie przez trzy miesiące. Dzielnie pomagał strugać drewno, pewnie podawał długie elementy na grubościówkę i był wręcz nieocenionym pomocnikiem w czasie docinania elementów ukośnicą.

Świetny pomocnik, choć by móc być w pełni z jego usług zadawolonym, należy poznać "słabe" punkty... (...)


 Zapraszam do dyskusji na Forum