SKIL 5166 - pilarka tarczowa 1250W

Kiedy dziś, przygotowując się do napisania artykułu, przeglądałem oferty handlowe, ciężko mi było znaleźć pilarkę tarczową, której parametry odbiegały by od mojego Skil'a 5166. Z reguły są porównywalne, jednakże przed niemal dziesięcioma laty ciężko było znaleźć pilarkę ze średniej półki cenowej, która by Skilowi dorównywała. Chodziło przede wszystkim, o maksymalną głębokość cięcia. Konstrukcja skilowska niepodzielnie królowała na rynku, a jej 66mm znalazło odbicie nawet na obudowie urządzenia.

Dane katalogowe:
- Moc: 1250W
- Prędkość obrotowa: 4600rpm

- Max. grubość cięcia 90'/45': 66mm/51mm
- Max średnica tarczy: 190mm
- Średnica otworu tarczy: 16mm
- Ciężar: 4,6kg

W ramach wyposażenia podstawowego otrzymujemy: solidną walizkę z tworzywa sztucznego, klucz sześciokątny do wymiany tarcz oraz prowadnicę równoległą. Pilarka ma fabrycznie zamontowaną tarczę 190mm /12 zębów/.

Istnieje możliwość doposażenia urządzenia w dedykowaną szynę prowadzącą (Skil 2610Z04064).

Urządzenie wyposażone jest w przyłącze do odsysania pyłów, o średnicy pozwalającej podłączyć większość odkurzaczy bez konieczności stosowania redukcji.

Zarówno na podstawie, jak i na kątowniku posiada czytelną skalę, ułatwiającą łatwy odczyt ustaw głębokości i kąta cięcia.

Przed przypadkowym włączeniem maszyny zabezpiecza przycisk bezpieczeństwa. Jest on przystosowany do obsługi zarówno przez osoby prawo jak i leworęczne.

SKIL 5166 to udana, zwarta konstrukcja. O takich konstrukcjach zwykło się mówić, że są ergonomiczne, czyli że dobrze leżą w ręku. Podczas wieloletniej eksploatacji urządzenie nie raz dostawało solidnie  "w kość" i zawsze wychodziło z tego obronną ręką. Silnik nadal pracuje cicho, choć po włączeniu czuć, że dysponujemy sporą mocą. Szczotki mam wciąż fabryczne - to sygnał dotyczący trwałości materiałów użytych do wykonania urządzenia, ale na szczotki (nawet leciwe) patrzę bez niepokoju - serwis SKIL'a jest w Polsce dobrze rozbudowany, a części zamienne wciąż dostępne, pomimo że producent od dawna wypuszcza na rynek nowsze wersje pilarek. (...)


 Zapraszam do dyskusji na Forum