Złotoręczni.pl

Ostatnie wpisy na Forum:
Forum Złotoręczni.PL Strona Główna Forum Złotoręczni.PL
Forum dedykowane osobom, które lubią wyręczać fachowców i czynić to równie fachowo.
Praktyczne porady i obiektywne opinie o naszych narzędziach.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
YT-73130 | YT-73131 | wykrywacz (detektor) metali/przewodów
Autor Wiadomość
nicki

Wysłany: 2017-05-10, 21:20   YT-73130 | YT-73131 | wykrywacz (detektor) metali/przewodów

Witam,

Jak w temacie, szukam w miarę dobrego, ale niezbyt drogiego wykrywacza metali. Jako, że zdążyłem wyszczerbić noże od strugarki na desce z odzysku (zakamuflowany wkręt) postanowiłem zakupić takie narzędzie na przyszłość. Wykrywanie przewodów raczej jako dodatek, głównym celem będą wszelkie metale umieszczone w drewnie przeznaczonym do obróbki.

Jak na razie upatrzyłem 2 produkty Yato, model YT-73131 lub starszy YT-73130 (chociaż ma większy zakres). Przeglądałem także Stanley-e, Bosch-e, jednak odstrasza albo cena albo opinie w sieci.

Wszelkie sugestie mile widziane.

robertte 
Administrator

Wysłany: 2017-05-10, 21:53   

W pracy używam Boscha, ale na własne potrzeby kupiłem kiedyś YT-73130. Używałem wielokrotnie i jestem z niego zadowolony. Powiem szczerze, że nie widzę różnicy pomiędzy Yato a Boschem (oczywiście poza ceną).

nicki

Wysłany: 2017-05-10, 21:59   

robertte napisał/a:
na własne potrzeby kupiłem kiedyś YT-73130

A jak z wykrywaniem urwanych gwoździ/wkrętów w deskach/kantówkach? Z takim czymś muszę czasem walczyć, a nie zawsze jest to widoczne nawet po dokładniejszych oględzinach.

robertte 
Administrator

Wysłany: 2017-05-10, 22:17   

nicki, pomyśl przez noc jakie testy mam wykonać to przygotuję się, postawię kamerę i nakręcę jakiś materiał (żeby nie wyjść z wprawy ;-) )

W przyszłym tygodniu będą w Lidlu detektory Powerfixa, ale nie polecam. Kiedyś kolega kupił takiego. Przetestowaliśmy i najogólniej mówiąc nie urzekł nas swoimi osiągami.

nicki

Wysłany: 2017-05-10, 22:38   

O, to fajnie. :)

W zasadzie interesuje mnie to co wspomniałem, ewentualnie jak się zachowuje przy drobnych metalach, np. urwane zszywki. Ciekaw też jestem standardowego testu wykrywania przewodów w ścianie pod obciążeniem i bez. Ewentualnie za innym materiałem, żeby można było bardziej obrazowo pokazać dokładność miernika (przecież nie będziesz wypruwać kabli ze ścian :mrgreen: ).

robertte napisał/a:
W przyszłym tygodniu będą w Lidlu detektory Powerfixa, ale nie polecam. Kiedyś kolega kupił takiego. Przetestowaliśmy i najogólniej mówiąc nie urzekł nas swoimi osiągami.

Też obadałem ten temat, widziałem testy na yt, może trochę niechlujnie przeprowadzone, ale wynik w każdym razie nie powalał.

robertte 
Administrator

Wysłany: 2017-05-11, 20:14   Detektory YATO: YT-73130 | YT-73131

Wyjąłem detektor, ustawiłem kamerę, przez pół godziny studiowałem instrukcje, robiłem testy i na koniec uznałem, że nie mam dziś weny do kręcenia filmów. Co się odwlecze to nie uciecze, ale trochę popiszę, bo pewnie czekasz.

Porównywałem YT-73130 i ten nowszy model YT-73131. Parametry mają podobne, różnią się sposobem odczytu. 30-ka, ma podświetlany krzyż snajperski. Jak podświetlony jest na zielono - można wiercić, jak na czerwono - nie można. W wersji 31 wsadzili trzy LED,y (czerwony, pomarańczowy i zielony) i wiadomo jak te kolory interpretować. Oczywiście jest także sygnalizator dźwiękowy, który można wyłączyć. 31 ma inny wyświetlacz. W moim detektorze wyświetla się prostokąt i im bardziej się zaczernia, tym bliżej jestem detekowanego materiału. W 31 wyświetlają się jakieś milimetry.
Kupić 30, czy 31 to rzecz gustu. Gdybym mógł wybierać to kupiłbym YT-73130, ze względu na ten krzyż snajperski. Jak w końcu nakręcę film, to zobaczysz, że w miarę celnie wskazuje. W wersji 31 nie bardzo wiem, co wskazuje, chyba takie kółko wyświetlane na wyświetlaczu LCD.

Robiłem wiele testów. Przewody pod napięciem pokazuje bardzo dobrze. Ma wydzielone miejsce na wyświetlaczu, gdzie pokazuje odległość od przewodów pod napięciem. Detekcja metalu działa równolegle, wyniki wyświetlane są na sąsiednim polu, także przy odrobinie wprawy można zdetekować kabel pod tynkiem z dokładnością do 0,5cm.

Dobrze wykrywa metale. Zarówno ferro, jak i diamagnetyki. Na dobrą sprawę pomiary niewiele różniły się od tego, co piszą w instrukcji (np. ferro - 10cm)
Robiłem doświadczenie i szukałem pod blokiem technicznym (takim, jak dzieciaki używają w szkole) pojedynczej zszywki od zszywacza biurowego. Znajdowałem, ale chyba tylko dlatego, że wiedziałem iż leży pod tekturą.

W ramach moich obrazów bezbłędnie wskazywał zszywki łączące części ramy.

Potem zająłem się detekcją profili drewnianych, których nie mam w ścianach :oio: Szukałem drewna przez płytę gipsową, a przyrząd ze spokojem je znajdował. Nie do końca wiem, jak działa detekcja drewna, ale chyba on wyczuwa, że pod wierzchnią warstwą tynku (gipsu), jest coś o innej strukturze. (długopis położony pod kartongipsem też wyczuwał.

dabek 

Wysłany: 2017-05-11, 21:18   

YT-73130 niemal do złudzenia przypomina Boscha DMF10, poza jednym niesamowicie ważnym szczegółem. Yato ma celownik, a Bosch dziurę, żeby można było wsadzić ołówek i na ścianie zaznaczyć bezpieczny punkt do wiercenia.

nicki

Wysłany: 2017-05-12, 02:03   

robertte, dzięki za obszerną opinię. Wziąłem nowszy model, starszy zdaje się wycofano ze sprzedaży. Chociaż według opisów, które widziałem, miał trochę lepsze parametry wykrywania metali.

watra 

Wysłany: 2017-05-12, 07:32   

Rosjanie recenzują YT-73131 jako model ADA Wall Scaner 80, model starszy jako ADA Wall Scanner А00323.

Zaczynają recenzować model ADA Wall Scanner 120 Prof, a to już wygląda prawie tak samo jak Bosch GMS 120... Także można się spodziewać, że Toya (czy tam Yato, bez różnicy) niebawem nas zaskoczy kolejnym modelem (pewnie jeszcze droższym), bo przy zmianie modeli 30 na 31 podwyżka ceny nastąpiła.

nicki

Wysłany: 2017-05-12, 14:53   

Wygląda na to, że nowsza wersja jest mniej czuła i nie wykrywa pojedynczych zszywek, nawet jak na nich leży. Z urwanymi wkrętami w kantówce problemu nie ma. Na wyświetlaczu widoczny jest mały celownik.

aquarius 

Wysłany: 2017-05-12, 16:37   

nicki napisał/a:
Wygląda na to, że nowsza wersja jest mniej czuła i nie wykrywa pojedynczych zszywek, nawet jak na nich leży.
Jest zdecydowanie mniej czuła. :)
Z porównania instrukcji obu modeli wynika, że w przypadku wykrywania metali jest mniej czuła o jakieś 20/25%. :-/ (ferro - 100:80, dia - 80:60). Porównywalne w obu modelach są mozliwości wyszukania przewodów pod napięciem (50mm) i drewna (20mm)

nicki

Wysłany: 2017-05-12, 19:23   

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Przetestowałem YT-73131, pojedynczych zszywek, drobnych gwoździków szewskich, igieł, cienkich drucików nie łapie. Większe gwoździki tak, przewody za panelami też daje radę.

robertte, mam do Ciebie jeszcze jedną prośbę. Czy mógłbyś przetestować swój detektor w takiej sytuacji (2) jak na obrazku, czyli przy pozostawionej jednej nóżce zszywki (typowe, około 8-10 mm) w drewnie? Czasem jak się wyciąga z desek z odzysku to takie "piny" zostają, chociaż z wierzchu wygląda, że są 2 dziurki i obie nóżki wyszły. Na tym niestety też można poharatać noże.

robertte napisał/a:
Robiłem doświadczenie i szukałem pod blokiem technicznym (takim, jak dzieciaki używają w szkole) pojedynczej zszywki od zszywacza biurowego. Znajdowałem, ale chyba tylko dlatego, że wiedziałem iż leży pod tekturą.

Czy wykrywanie zszywek robiłeś z użyciem funkcji "zoom"?

Jeżeli YT-73130 też w takiej sytuacji nie daje rady, to nie będę zwracać swojego. Jeżeli jednak jest inaczej - może gdzieś upoluję starszy model, leżak magazynowy albo coś.
Ostatnio zmieniony przez nicki 2017-05-12, 21:09, w całości zmieniany 1 raz  

rykityki 

Wysłany: 2017-05-12, 20:49   

Dziwna sprawa. Na Aliexpress odpowiedników YT-73130 jest sporo i są to jedne z droższych skanerów metalu (tak to Chińczycy nazywają). Natomiast odpowiednika YT-73131 czyli takiego z mrugającymi LEDami nie znalazłem ani jednego modelu. Skąd Toya je ciągnie jeśli nie z Chin?

watra 

Wysłany: 2017-05-12, 22:59   

rykityki napisał/a:
Natomiast odpowiednika YT-73131 czyli takiego z mrugającymi LEDami nie znalazłem ani jednego modelu. Skąd Toya je ciągnie jeśli nie z Chin?

Źle szukałeś. Ten detektor Chińczycy nazywają np. DL9715 . Jest o ponad 5 euro tańszy od chińskich odpowiedników YT-73130.

robertte 
Administrator

Wysłany: 2017-05-12, 23:54   

nicki napisał/a:
Czy wykrywanie zszywek robiłeś z użyciem funkcji "zoom"?
Nie, robiłem bez zoomu. Praktycznie, to jeszcze zoomu nie używałem, nie miałem takiej potrzeby.

nicki napisał/a:
Czy mógłbyś przetestować swój detektor w takiej sytuacji (2) jak na obrazku
Nie mam możliwości, żeby zrobić taki test. Nie mam zszywek tapicerskich, ani deski po zszywaniu. Zrobiłem trochę inny. Z zszywki biurowej odciąłem krótszą nóżkę i próbowałem wykryć. Przyrząd wykrywał taką drobinkę metalu (działał sygnał dźwiękowy), ale był to chyba maks jego czułości, bo na skali LCD widać było tylko niewielkie zmiany. Powiedzmy, skala wychylała się na 20% możliwości. Nie używałem zoomu.

Nie mam pojęcia, czy wszystkie 30ki są tak czułe, ale moja sprawuje się nadspodziewanie dobrze.

Trochę mnie zaniepokoiła informacja watry. Jeżeli w Chinach odpowiedniki 31 są znacząco tańsze od odpowiedników 30, a u nas wersję 31 traktujemy jak unowocześnioną (czytaj: droższą) 30-kę to coś tu jest nie tak... :hmmm:

Jerzy 

Wysłany: 2017-05-13, 07:38   

robertte napisał/a:
Trochę mnie zaniepokoiła informacja watry. Jeżeli w Chinach odpowiedniki 31 są znacząco tańsze od odpowiedników 30, a u nas wersję 31 traktujemy jak unowocześnioną (czytaj: droższą) 30-kę to coś tu jest nie tak... :hmmm:

Zastanawiające, że zarówno Toya jaki i włoski odpowiedniki Toyi, firma ADA definitywnie pożegnali się z mocnym modelem 30-ści i przeszli na 31-ki.
ADA - http://www.adainstruments.com/shop/detectors

nicki

Wysłany: 2017-05-13, 07:42   

Dzięki robertte za odpowiedź. Czyli kupiłem nieczuły szrot, nie dość, że droższy, to jeszcze upośledzony w rozwoju. Z zoomem wykryłoby pewnie jeszcze lepiej, podobno właśnie do takich drobinek jest.

Jerzy 

Wysłany: 2017-05-13, 07:45   

watra napisał/a:
Jest o ponad 5 euro tańszy od chińskich odpowiedników YT-73130.

"Ponad"... :brawo:
MK10 Zoom (odpowiednik YT-73130) średnio 47$
DL9715 (odpowiednik YT-73131) średnio 37,5$

[ Dodano: 2017-05-13, 07:58 ]
nicki napisał/a:
Czyli kupiłem nieczuły szrot, nie dość, że droższy,

Oddaj i szukaj YT-30. Można jeszcze znaleźć pojedyncze sztuki w małych sklepach internetowych. Nie wiem ile dałeś za swój detektor, ja teraz przeglądam ofertę YT-73130 za 155,31zł (w magazynie 1 szt.). Ślę link na PW

watra 

Wysłany: 2017-05-13, 08:09   

Jerzy napisał/a:
Oddaj i szukaj YT-30.

Poszukaj YT-73130, kup, porównaj oba modela i oddaj ten, który jest słabszy. ;-)

nicki

Wysłany: 2017-05-13, 11:15   

Dzięki Jerzy, już zamówione. Mam nadzieję, że detektor nie pochodzi ze zwrotu.

watra, YT-73131 pewnie odeślę, nie spełnił moich oczekiwań. Zszywki do drewna/papieru to dla niego duchy, poziom sygnału wynosi 0%, nawet po kalibracji. Co innego ze szpilkami, tu chyba widzi ich główki (większy przekrój niż zszywki). Sytuacja nieco abstrakcyjna, ponieważ nie ma wielkiej różnicy pomiędzy przekrojami obu elementów, być może minimalny to właśnie główka szpilki.

Mam 14 dni na zwrot aktualnego, po niedzieli powinien przyjść drugi.

watra napisał/a:
Zaczynają recenzować model ADA Wall Scanner 120 Prof, a to już wygląda prawie tak samo jak Bosch GMS 120... Także można się spodziewać, że Toya (czy tam Yato, bez różnicy) niebawem nas zaskoczy kolejnym modelem (pewnie jeszcze droższym), bo przy zmianie modeli 30 na 31 podwyżka ceny nastąpiła.

A ja mam dziwne wrażenie, że chodzi tu o podświadome wyciągniecie większej kasy. Wycofali model o lepszych parametrach, zastąpili droższym gorszym i jak właśnie watra pisze, być może wyjdzie najdroższy. Niby wybór dają, ale sporo osób dołoży do tego najdroższego, dlatego nie może być czegoś pośredniego.

gonzo

Wysłany: 2017-05-13, 22:07   

nicki, póki jeszcze masz YT-73131 mógłbyś przetestować cyfrowy pomiar odległości detektora od metalu? Chodzi mi na przykład o takie doświadczenie - Ustawiasz detektor na jakimś dystansie i podkładasz pod niego różne kawałki metalu tak żeby odległość była zachowana a zmieniały się gabaryty metalu. Np. wiertło 3mm i wiertło 13mm.
Ogólnie ciekawi mnie z jaką dokładnością działa ta miarka.

nicki

Wysłany: 2017-05-14, 10:59   

gonzo, położyłem deskę sosnową na 2 krzesłach, na niej detektor, a pod nią przesuwałem równolegle wiertła, tak, żeby wyłapać najlepszy sygnał. Nie wiem czy dobrze to przeprowadziłem, nie mam teraz do tego głowy, przykra sytuacja nastąpiła. Wyniki podaje w załączniku: https://www.dropbox.com/s...ektor.html?dl=0

"Błąd wskazywanego materiału" - oznacza, że detektor przy słabym sygnale myli stal ferromagnetyczną z diamagnetyczną. Podobnie błędnie wskazuje (nawet przy sygnale 100%), kiedy stal czarna jest chromowana lub pokryta farbą (nie w każdym przypadku). Z ocynkiem galwanicznym wykrywa poprawnie.

Andrzej 

Wysłany: 2017-05-14, 18:22   

nicki napisał/a:
Wyniki podaje w załączniku: https://www.dropbox.com/s...ektor.html?dl=0

Bardzo ciekawy test :brawo: Wynika z niego, że albo detektor poprawnie pokaże odległość od kabla, albo... wierzymy miarce, wiercimy i jesteśmy w czarnej :|:

nicki

Wysłany: 2017-05-14, 18:56   

W instrukcji napisali, że poziom odniesienia jest orientacyjny, ustalony dla pręta stalowego fi 18 mm ułożonego równolegle do sensora.

watra 

Wysłany: 2017-05-16, 07:36   

Przez te YATOwskie detektory nauczę się chińskiego... :oio:

Od "a więc" nie zaczynamy zdania, więc, a więc wyszpiegowałem, że w Chinach detektorami (nazwijmy to) typu YATO handluje firma DELI, w właściwie DE&LI. Mają w ofercie JEDEN model detektora - DL-9715

Więcej w załącznikach ;-)

Odpowiedz do tematu