Złotoręczni.pl

Ostatnie wpisy na Forum:
Forum Złotoręczni.PL Strona Główna Forum Złotoręczni.PL
Forum dedykowane osobom, które lubią wyręczać fachowców i czynić to równie fachowo.
Praktyczne porady i obiektywne opinie o naszych narzędziach.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PARKSIDE PTBM 500 C3 - wiertarka stołowa z Lidl'a
Autor Wiadomość
Wirski 

Wysłany: 2017-01-28, 20:29   PARKSIDE PTBM 500 C3 - wiertarka stołowa z Lidl'a

Co sądzicie o wiertarce stołowej PTBM 500 C3 która będzie sprzedawana na początku lutego? http://gazetka.lidl.pl/71...564f588bd8b.png

watra 

Wysłany: 2017-01-29, 11:24   

Wersji A1 i B2 bym nie kupił, nawet za tak niewielkie pieniądze jakie kosztowały. Pachniały chińską tandetą na kilometr. Plastikowa obudowa napędu, koła pasowe z tworzywa sztucznego i silniczek 500W w klasie S2, zdolny popracować pod obciążeniem przez 15 minut.
Teraz mamy w ofercie model PTBM 500 C3 i jest on dla mnie zagadką. Cena wzrosła o kilkadziesiąt złotych, tylko brak danych co ulepszyli. Na oko widać, że pokrywa napędu jest inna, ale silnik nadal S2/15min. Gałki od ramion do obniżania wrzeciona zmieniły kolor z czerwonych na czerwono-czarne. Jestem ciekaw, czy w modelu C3 koła pasowe są już aluminiowe, czy nadal tworzywko. Waga urządzenia też nie za ciekawa. Wiertarki stołowe, które wyglądają niemal identycznie ważą 20-25kg. Wersja A1 jeśli wierzyć recenzji, do której się dokopałem to ok. 15kg. 300zł to cena bardzo atrakcyjna, ale warto by było maszynę "pomacać" przed włożeniem do kosza.

ariel 

Wysłany: 2017-01-29, 13:21   

Informacja o dwukrotnym napędzie pasowym świadczy że C3 ma inną budowę niż wersje A i B w których napęd był jednopasowy. Może przy okazji wymieli koła na metal?

Andrzej 

Wysłany: 2017-01-29, 17:10   

Z danych technicznych Parksida wynika, że przypomina Dedrę 7710. Jest z pewnością tańsza i ładniej wykonana. Ciekawe czy w środku też ma podobne bebechy, bo na zewnątrz to wszystkie stołówki wyglądają tak jakby były klepane w jednej fabryce.

Wirski 

Wysłany: 2017-01-29, 18:05   

Andrzej napisał/a:
Z danych technicznych Parksida wynika, że przypomina Dedrę 7710.

Z jakich danych technicznych? W tym problem, że na dobrą sprawę nie ma żadnych danych , ani żadnych opinii o tym sprzęcie. Z tego co wygoglowałem, na początku lutego wchodzą do sprzedaży nie tylko w Polsce i dosłownie wszędzie te same szczątkowe informacje i trzy zdjęcia z gazetki :roll: .
watra, masz rację, waga jest bardzo istotna. Gdzieś wyczytałem, że oszczędzają na stole i na statywie (podobno z cienkiej blachy). Będę w Lidlu w sobotę, jak jakiś egz. będzie rozpakowany to go solidnie obejrzę, jeśli nie to nie :\:

Lukasz 

Wysłany: 2017-01-30, 07:49   

watra napisał/a:
Wersja A1 jeśli wierzyć recenzji, do której się dokopałem to ok. 15kg.

Wersje A i B ważą po 14kg czyli są lekkie jak piórko. Silnik typu S2/15min - po nieprzerwanej pracy przez kwadrans następuje wyłączenie silnika. Ponowne włączenie jest możliwe gdy silnik schłodzi się do temperatury otoczenia.
Padło porównanie PTBM500C3 do DED7710. To złe porównanie, ale zasygnalizuję jakie podzespoły Dedry sprzedawane są w sklepach serwisowych: zestaw pasków napędowych (cena na telefon), moduł włącznika (ok.55zł) i silnik (ok.160zł).

aquarius 

Wysłany: 2017-01-30, 11:44   

ariel napisał/a:
Informacja o dwukrotnym napędzie pasowym świadczy że C3 ma inną budowę niż wersje A i B w których napęd był jednopasowy. Może przy okazji wymieli koła na metal?

Dokładnie jest tak jak piszesz. Przekładnia jest zrealizowana na trzech, aluminiowych kołach pasowych. Podstawa i rura statywu nadal wyglądają na cieniznę, stół roboczy, a zwłaszcza opaska, która ma się zaciskać na statywie też nie wygląda tęgo. Może wersja D4 będzie mniej odchudzona. Po ilości modeli (A, B, C) widać, że Parside nie daje za wygraną. ;-)

Na filmie od około 4 minuty przeprowadzony jest test wiercenia. Zobaczcie jak imadło się rusza na biegu jałowym. To prawdopodobnie jest efekt odchudzania statywu. :\:

watra 

Wysłany: 2017-01-30, 16:44   

aquarius napisał/a:
Zobaczcie jak imadło się rusza na biegu jałowym. To prawdopodobnie jest efekt odchudzania statywu.

Możliwe, ale równie prawdopodobne, że jest źle skręcona. Wystarczy że głowica nie będzie zamontowana liniowo, w stosunku do podstawy i już całość będzie się trochę bujała.

Filmy typu "unboxing", mają to do siebie, że często testowanie nie przebiega tak jak powinno. Np. ten chłopak co kręcił film o PTBM zupełnie zrezygnował z założenia osłony ochronnej. Albo o niej zapomniał, albo nie chciał jej mieć, albo nie wiedział jak założyć, albo nabił uchwyt wiertarski na trzpień Morse'a i nie wiedział jak go zdjąć. A ta osłona to w sumie fajna rzecz.

Niemniej z tego co widzę PTBM500 wz. C3 to zupełnie inne urządzenie niż jego starsze wersje. Szkoda, że Parkside wsadził na pokład ten sam silnik co w starszych wersjach. :cry: Mógł przecież dokręcić kilka zwojów i zrobić 550W. Mielibyśmy PTBM 550 A1 i ze spokojem oczekiwalibyśmy wersji B2. ;-)

rykityki 

Wysłany: 2017-01-31, 09:18   

Miło się ogląda filmy, gdzie od razu widać dbałość o sprzęt. Czyste pomieszczenie, nowiutkie rękawiczki, podkład filcowy do skręcania. Widać, że facet cieszy się z kupna narzędzia i będzie o nie dbał.
Dla porównania, krótki polski unboxing Parksida PTBM 500 ale wersji A1 - https://www.youtube.com/watch?v=_nIOWznYAmA :)

ariel 

Wysłany: 2017-01-31, 17:03   

aquarius napisał/a:
Na filmie od około 4 minuty przeprowadzony jest test wiercenia. Zobaczcie jak imadło się rusza na biegu jałowym. To prawdopodobnie jest efekt odchudzania statywu. :\:

Na Youtube również zauważyli, że w czasie testu wiertarka się telepie. Właściciel odpisał, że wg. niego trzeba przytwierdzić maszynę do blatu i dodać jakąś amortyzację. Ogólnie gość jest zadowolony z zakupu.

robertte 
Administrator

Wysłany: 2017-02-01, 15:05   

Cytat:
atra, masz rację, waga jest bardzo istotna. Gdzieś wyczytałem, że oszczędzają na stole i na statywie (podobno z cienkiej blachy). Będę w Lidlu w sobotę, jak jakiś egz. będzie rozpakowany to go solidnie obejrzę, jeśli nie to nie :\:

Wiertarki PTBM 500 A1, B1 ważyły po 14 kg. PTBM 500 C1 waży 17kg.
Z pewnością został zmieniony uchwyt wiertarski. Wersje A i B miały futro 3mm -> 16mm, a w wersji C uchwyt może obsłużyć wiertła 1mm5 -> 16mm

Wirski 

Wysłany: 2017-02-04, 08:58   

Zaryzykowałem i kupiłem PTBM500C1. Wiedziony złym przeczuciem zameldowałem się pod Lidlem o 7.30 i chyba dobrze zrobiłem. Co drugi facet wyjeżdżał z wiertarą :mrgreen: Na sklepie była jedna paleta PTBM, do połowy opróżniona. Jak rozpakuję i trochę popracuję na sprzęcie, to coś Wam napiszę o moich pierwszych wrażeniach.

Jerzy 

Wysłany: 2017-02-07, 09:36   

Wirski napisał/a:
Jak rozpakuję i trochę popracuję na sprzęcie, to coś Wam napiszę o moich pierwszych wrażeniach.

Czyli kiedy to może nastąpić, bo u mnie w Lidlu jeszcze kilka sierotek leży :lll:

Wirski 

Wysłany: 2017-02-07, 12:24   

Niestety nieprędko, pewnie poczekam do wiosny :cry: w domu nie mam zamiaru jej składać, bo to kawał mela po złożeniu wychodzi. a w garażu zimno. Testowanie też nie wchodzi w grę, bo by mnie żona z chałupy wypędziła. :buuum: Na razie tylko otworzyłem karton i sprawdziłem czy mam wszystkie podzespoły.

grzegorz3736788

Wysłany: 2017-02-07, 20:01   wiertarka

witam , kupiłem w niedziele tą wiertarkę , wiec tak :
1. stół wiertarski pochyla się pod naciskiem wiertła na materiał
2.Koła pasowe są z KO a nie z żadnego aluminium ( to ze magnes nie przyciąga nie oznacza ze allu )
3.napinanie paska poprzez odsuwanie silnika to dla mnie trochę tandeta
4.wiertarka nie ma żadnych problemów jeżeli chodzi o wiercenie w materiale ale trzeba podeprzeć stolik
5.pokrywa od kola pasowego jest na imbus , a mogli by zastosować śrubkę z plastikowym korkiem żeby łatwiej i szybciej można było zmieniać przełożenia
6.te naklejki które mają służyć za skale nie są jakoś precyzyjnie zrobione , ale muszę przyznać ze wyskalowane są dokładnie ponieważ sprawdzałem wysunięcie wrzeciona w stosunku do tego co pokazywała naklejka i sie zgadza w 100 %
7. musiałem ustawiać stół w stosunku do wiertła fi 12 pod kątem 90 * i powiem ze stół w stosunku do podstawy nie był jakoś idealnie równolegle

w skrócie , wiertarka jak za 299 zł jest bardzo dobrze wykonana , lecz stół i rura stojaka mogłyby być porządniejsze

Grzechu 

Wysłany: 2017-02-07, 20:51   

W ostatnim okresie też byłem na etapie kupna wiertarki stołowej i powiem że byłem nią mocno zainteresowany, tylko dwa dni przed sprzedażą na aukcji pojawiła się inna wiertarka, którą kupiłem więc już było po zawodach :) . Myślę że za te pieniądze to dobry kompromis cena jakość. Biorąc pod uwagę dwie poprzednie wiertarki to się trochę postarali dziewięć prędkości i już na pierwszy rzut oka widać lepsze wykonanie, może czwarta będzie idealna :/:

Andrzej 

Wysłany: 2017-02-08, 07:43   

rykityki napisał/a:
Czyste pomieszczenie, nowiutkie rękawiczki, podkład filcowy do skręcania. Widać, że facet cieszy się z kupna narzędzia i będzie o nie dbał.
Dla porównania, krótki polski unboxing Parksida

Tak, tak. I w świat pójdzie info, że nie ma to jak "niemiecki porządek". No to dla równowagi drugi, niemieckojęzyczny unboxing PTBM500C3. Tym razem wykonany na nowiutkim, kuchennym stole. https://youtu.be/fV14aEXrY0o

robertte 
Administrator

Wysłany: 2017-02-08, 17:02   

Jerzy 

Wysłany: 2017-02-08, 20:15   

Zastanawia mnie regulacja głębokości wiercenia. Przejście z tradycyjnej śruby z kontrnakrętkami na skomplikowany system upakowany w C3 to zaleta czy wada urządzenia?

watra 

Wysłany: 2017-02-08, 22:28   

Odnośnie informacji, że w instrukcji elektronicznej brak jest prędkości obrotowych na poszczególnych biegach to sprawa ma się tak, że plik instrukcji jest jakoś tak dziwnie sformatowany że nie każdy czytnik plików .pdf czyta akurat te dane. Ja na laptopie mam prędkości (Adobe Reader), a na PC nie mam (Sumatra) :)

Wirski 

Wysłany: 2017-02-09, 09:59   

robertte, pomożesz? Poniżej zespołu włączników jest taka śruba zabezpieczona dwoma nakrętkami. Jest nieoznaczona w instrukcji obsługi więc nie wiem co za jej pomocą regulujemy. Co to jest?

robertte 
Administrator

Wysłany: 2017-02-09, 10:30   

Wirski napisał/a:
Poniżej zespołu włączników jest taka śruba zabezpieczona dwoma nakrętkami.
To nie jest śruba. To jest podzespół sprężyny powrotnej wrzeciona. Jak zauważysz, że wrzeciono nie idzie automatycznie w górę, to delikatnie luzujesz nakrętki, Odciągasz czarny kapturek, żeby nacięcie ześlizgnęło się z zatrzasku i kręcisz bodaj w lewo do kolejnej szczeliny "grzybka" - w ten sposób naciągasz sprężynę.

Jerzy napisał/a:
Przejście z tradycyjnej śruby z kontrnakrętkami na skomplikowany system upakowany w C3 to zaleta czy wada urządzenia?
Ja bym wolał śrubę, ale widziałem jakiś filmik o wersji A1, gdzie było pokazane jak śruba wskaźnika głębokości zdemolowała plastikową osłonkę futra. Może to był powód, że w C3 zrezygnowali ze śruby?

vinci 

Wysłany: 2017-02-09, 20:04   

Jak na moje potrzeby sprzęcik jest ok i cena ok. Ma trochę luzów na pindoli, ale idzie je zmniejszyć wkrętem regulacyjnym ukrytym pod przyciskiem bezpieczeństwa. Stolik wiertarski jest po prostu ba-dzie-wny. Kiepsko pospawany, a właściwie posmarkany. W necie chodzi filmik, jak gościu go złamał wiercąc jakieś żelastwo. U mnie też otwór stolika nie jest centryczny w stosunku do wiertła. Pewnie go po prostu przefrezuję na większą średnicę bo trochę wierteł szkoda, żeby tłukły w blachę. Szczególnie tych do drewna. Silnik trochę się grzeje, ale w modelach S2 to chyba norma. Trochę za dużo podzespołów wpada w rezonans i tłucze, ale to akurat można ogarnąć w kilka minut. Chętnie bym się zamienił - ochronka futerka na zwykłą śrubę głębokościomierza. :mrgreen:

Co do tego ampula :oio: , którego się używa do otwierania pokrywy wałków, to mogę Wam sprzedać patent - trzeba kawałek ampula dospawać do jednej z rączek klucza uchwytu wiertarskiego. Ja tak robię jak tylko dopcham się do jakiejś spawarki ;-)

watra 

Wysłany: 2017-02-09, 22:18   

vinci napisał/a:
W necie chodzi filmik, jak gościu go złamał wiercąc jakieś żelastwo.

Widziałem, tyle że mi to wyglądało jakby tylko spaw mu puścił. Tak bywa, szczególnie przy ciężkich testach. Pospawa i będzie miał lepszy niż nowy. :dancerek:

robertte, ile czasu nagrywałeś te 37 minut? :)

bratalbert 

Wysłany: 2017-02-10, 20:30   

Witam, mam pytanko do szczęśliwych posiadaczy. Czy tylko mój egzemplarz sprawia wrażenie, że partia była montowana na chybcika przez niewykwalifikowanych chińczyków?
silnik zupełnie nie naprężony, oparty o obudowe, ledwo kręcił paskami
trzpienie blokujące ustawienie silnika krzywo dokręcone (mają z jednej strony fazkę na której ma pracować śruba blokująca i z obu stron ta fazka nawet nie zbliża się do śruby - najzwyczajniej w świecie źle dokręcony element)
pinola jakaś taka porysowana, jakby z odzysku jakiegoś
kiepski lakier (oparłem raz stolik o podstawę słupa (delikatnie!), przestawiłem lekko w bok i patrzę, a tu farba odeszła :oo:

Paczka na 100% dziewica nieotwierana, więc takie cudo przypłyneło już z Chin

Ogólnie to maszynka fajna, nie ma co narzekać ale takie szczegóły jak w mojej sztuce świadczą, że albo Parkside zamawia i guzik go obchodzi co przypływa w kontenerach, albo z wyrachowaniem składają coraz taniej i coraz tandetniej i tylko cena się utrzymuje na stałym poziomie.Jestem zadowolony z zakupu, ale do zachwytu to mi daleko.

Odpowiedz do tematu