Złotoręczni.pl

Ostatnie wpisy na Forum:
Forum Złotoręczni.PL Strona Główna Forum Złotoręczni.PL
Forum dedykowane osobom, które lubią wyręczać fachowców i czynić to równie fachowo.
Praktyczne porady i obiektywne opinie o naszych narzędziach.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Florabest FSG 85 D1 (ostrzałka do łańcuchów pił)
Autor Wiadomość
nicki

Wysłany: 2017-09-04, 07:49   Florabest FSG 85 D1 (ostrzałka do łańcuchów pił)

Wideo:
https://www.youtube.com/watch?v=rei2Yq8YJ-E
https://www.youtube.com/watch?v=JmrDYZaG8JQ
https://www.youtube.com/watch?v=whM-3W625fY
https://www.youtube.com/watch?v=qSTlvbXn94k

W lidlu 7 września będzie dostępne wspomniane w temacie sprzęciwko (manual), cena: 89 zł. Wiem, że są zwolennicy i przeciwnicy takiej metody ostrzenia łańcucha, ale pomińmy ten temat. Jako, że gość z okolicy zajmujący się tym prawdopodobnie kończy działalność, maszynkę pewnie zakupię. Zależy mi, żeby każdy ząb miał jednakowy kąt i długość, wtedy rzaz idzie prosto, łańcuch nie schodzi na boki i nie rwie.

Odnośnie samej maszynki, silnik "bzykacz" (85W@5k rpm, S2-15 min), ale cichy. W ostrzałce do wierteł/noży/nożyczek (65W, S2-10 min) wystarcza, więc i tu powinien. Ząb obrabia się zazwyczaj "z doskoku", żeby go nie spalić i nie rozhartować, więc mocy powinno wystarczyć. W zestawie jedna tarcza 104x22x3.2 mm, jednak w internecie można znaleźć niemal identyczne wymiarowo, sądząc po filmikach +4 mm średnicy powinno zmieścić się w osłonę.
Oczywiście w necie dostępne są podobne ostrzałki, a także o innej konstrukcji i mocy (w tym Eurotec-owe "mocarze" 800W), więc dyskusja zawsze wskazana. Może ktoś z Was miał już do czynienia z podobnym sprzęciwkiem.

Grzechu 

Wysłany: 2017-09-04, 08:36   

Ostrzałka jak wiele innych podobnych wyglądem i cenowo, kupiłem kiedyś coś podobnego na targu nie wiem nawet jakiej firmy :) , służy już ładne parę lat wykonała już sporo naostrzeń, tarczy jeszcze nie wymieniałem.
Dla własnych potrzeb, tzn. kilka razy w roku naostrzyć sobie łańcuch czy nawet sąsiadowi, naprawdę nic więcej nie potrzeba w tym temacie, jak najbardziej polecam ;-) , no chyba że będzie używana kilka razy w miesiącu, to wtedy trzeba zastanowić się nad czymś konkretnym, ale z doświadczenia wiem że dla własnej potrzeby używana będzie co najwyżej parę razy w roku :/:

nicki

Wysłany: 2017-09-04, 08:50   

Tak, do zastosowań przydomowych, czyli ostrzenie łańcucha 2-3 razy na sezon (rok). Na piach/ziemię na drewnie staram się uważać, bo wtedy można go załatwić przy pierwszym cięciu. Raz tak zrobiłem, w środku pnia była wrośnięta ziemia, chwila moment i zęby tępe.

Jerzy 

Wysłany: 2017-09-04, 15:39   

Wygląda to na ciekawe i przydatne urządzenie. Chyba się jutro pojawię w Lidlu. W sumie cena dobra. Jedno ostrzenie łańcucha i FSG spłacony

nicki

Wysłany: 2017-09-04, 19:14   

Po co jutro, będziesz tam koczować aż do czwartku? ;-)

Jerzy 

Wysłany: 2017-09-05, 14:25   

A już miałem napisać, że wszystkie ostrzałki wykupione :oops:
Wszystko pewnie przez nową stronę Lidla. ;-) Zrobili wersję mobilną, żeby było dobrze po tabletach palcem mazać, natomiast utrudnili życie tym tradycyjnym, przystosowanym do dużych ekranów. Wlazłem, zobaczyłem jak to się wszystko powoli otwiera i wylazłem zanim zdążyło się otworzyć. :\:

cezar 

Wysłany: 2017-09-05, 15:51   

Taniej, niż najtańsza na Allegro. Te do 100 złotych nie umywają się do Flory. Trzeba będzie być w Lidlu w czwartek o siódmej.
Jest tylko jedno ale. Pilarze nie używają elektrycznych bzykadeł do ostrzenia łańcuchów. Kupują odpowiednie pilniki i pilniki z prowadnicami. Uzasadniają to tym, że łańcuch po ostrzeniu maszynowym jest znacznie gorszy od nowego. Ostrząc pilnikiem, przy pewnej wprawie otrzymujemy łańcuch lepszy niż nówka.

nicki

Wysłany: 2017-09-05, 16:45   

Jak mają spalinówkę, to raczej w środku lasu nie znajdą gniazdek na 230V pod taką maszynkę. Siekiery swojego czasu też ostrzyłem po bożemu na kamieniu, a teraz szlifierką stołową i mucha nie siada. Oczywiście wszystko z głową, jak ktoś będzie ślamazarzyć się przy osatrzałce/szlifierce to rozhartuje stal. Siekiery ostrze na wiele przebiegów, szybkimi pociągnięciami, a piłki ręczne pilnikiem. Jednak życie trzeba sobie ułatwiać, nie widzę nic gorszącego w takiej ostrzałce do łańcucha.

Patrzyłem też, czy florabest ma jakieś ostrzałki do tarcz stalowych/widiowych, ale raczej nie. Również by się przydała.

cezar 

Wysłany: 2017-09-06, 00:40   

nicki napisał/a:
Jak mają spalinówkę, to raczej w środku lasu nie znajdą gniazdek na 230V pod taką maszynkę.

Faktycznie. Piłowania w lesie nie brałem pod uwagę. Melduję się w czwartek pod Lidlem, bo ostatnio mocno nadwyrężyłem łańcuch od mojego Boscha. Ciąłem drzewa na działce (bo przez moment było można bez pozwolenia ;-) ) i żona życzyła sobie bardzo blisko ziemią. No i trochę poszurałem zębami po piachu :T:

nicki

Wysłany: 2017-09-06, 12:20   

Mnie tylko zastanawia jak z trwałością tej wajchy, którą blokuje się łańcuch w pozycji za każdym razem. Czemu u licha nie robią takich elementów z metalu, do tego jakaś podkładka sprężynowa.

nicki

Wysłany: 2017-09-07, 08:36   

Wszystkie 40 sztuk zeszło w 2 minuty, także zainteresowanie było. ;-)

Odnośnie samej ostrzałki spasowanie materiałów jest w porządku, tworzywo to PA6-GF30 (wzmocnione włóknem szklanym). Odlew aluminiowy może nie ma zbyt grubej ścianki, ale powinien wystarczyć. Silnik wydaje się trochę cięższy niż w ostrzałce do wierteł, ale ma +20W. Jest cichy. Tarcza obraca się równo, bez bicia, luzów na wrzecionie nie czuć. Diodka ma chyba jakąś prądniczkę, ponieważ wystarczy zakręcić kamieniem i mruga, nawet niepodłączona do prądu.
Na razie tyle info, na dłużej pewnie, ponieważ wszystkie łańcuchy mam naostrzone. Może ktoś inny opisze wrażenia z ostrzenia.

Czy na pierwszy rzut oka warto było kupić za 89 zł? Myślę, że tak, chociaż wszystko okaże się w trakcie ostrzenia.

Wirski 

Wysłany: 2017-09-07, 09:35   

nicki napisał/a:
Wszystkie 40 sztuk zeszło w 2 minuty, także zainteresowanie było. ;-)
Chyba jakiś handlarz tym się zainteresował. U mnie o 10-tej cały kosz ostrzałek. Zainteresowanie, oprócz mojego, żadne.

nicki

Wysłany: 2017-09-07, 09:52   

Być może, chociaż ludzie brali po 2-3, może to sami handlarze. ;-)

Po bliższych oględzinach widać, że tarcza-zamiennik z allegro o średnicy 108 mm zmieści się spokojnie w razie czego.

stan 

Wysłany: 2017-09-07, 10:15   

U mnie w Lidlu tak sam jak u Wirskiego. Pełen kosz i praktycznie nikt nie bierze. Większe zainteresowanie lampkami do rowerów. W sumie wsadziłem ostrzałkę do koszyka z bólem serca. Niby się opłaca, bo taniej nie kupi, natomiast nowy łańcuch do mojej pilarki kosztuje 45zł. Kilka lat będę musiał ostrzyć, żeby inwestycja się spłaciła.

rykityki 

Wysłany: 2017-09-08, 16:53   

Kupiłem, bo były akurat w Lidlu, natomiast mam problem taki że nie mam jak wypróbować, bo w mojej pilarce łańcuch jak nowy, szkoda niszczyć. Chyba pójdę po sąsiadach i wyżebram jakiś zajechany łańcuch. ;-)
Jak myślicie, wyciągać ostrzałkę z pudełka żeby się rozprostowała? Na razie nie zamierzam jej używać, ale obawiam się o sprężynę, żeby się za bardzo nie przyzwyczaiła do pozycji opuszczonej

nicki

Wysłany: 2017-09-08, 21:10   

U mnie jeszcze tego samego dnia ostrzałka trafiła na mini podeścik z płyty wiórowej z gumowymi nóżkami. Zawiasy psiknąłem smarem silikonowym, żeby nie skrzypiał plastik ocierający o malowane (proszkowo? - tak przynajmniej wygląda) aluminium. Oczywiście trochę sobie poczeka na pierwszy test, ale wolę wszystko sprawdzić.

cezar 

Wysłany: 2017-09-10, 21:27   

Silnik jest klasy S2/15min ok. Ale co oznacza parametr "podstawowy czas spoczynku - 5min?

nicki

Wysłany: 2017-09-11, 13:37   

Prawdopodobnie jest to minimalna długość przerwy pomiędzy kolejnym cyklem działania (15 min).

Lukasz 

Wysłany: 2017-09-11, 15:21   

Poszli na łatwiznę z mocowaniem ostrzarki do blatu. Te dwie śruby są beznadziejne. Kto będzie dziurawił blat roboczy żeby raz, może dwa razy w roku podostrzyć łańcuch? Zamiast skupiać się na wypisywaniu pierdół typu jakiej grubości ma być blat i jakim wiertłem wiercić, powinni dodać do zestawu solidną podstawkę, którą można by było ustabilizować za pomocą ścisków stolarskich.
Z tarczami ściernymi może być problem. Zamiennik powinien mieć dokładnie taką średnicę wewnętrzną jak oryginał. W mojej sztuce był oryginał, a po włączeniu miałem bicie jak cholera. Musiałem rozkręcać osłonę i właściwie ustawić ściernicę, bo była niedbale wbita na wałek i prawie nie dokręcona.
Druga sprawa to brak regulacji kąta natarcia ściernicy na ogniwo. W moim oregonie kąt ostrzenia = 30 stopni, a kąt pochylenia ściernicy = 55 stopni. FSG85 ma kąt pochylenia rzędu 60-61 stopni więc choćbym nie wiem jak się starał, to naostrzę łańcuch niezgodnie z zaleceniami producenta. :\:

nicki

Wysłany: 2017-09-11, 15:39   

Mnie natomiast ucieszyła opowieść o "karbach oporowych" w manualu i okładka tegoż, gdzie stopa ostrzałki opiera się na nich o deskę, a całość jest złapana krzywo śrubami. Nie pierwszy raz mam wrażenie, że ten co składa manual nie za bardzo wie o co chodzi. Te karby są ino ogranicznikiem, żeby ostrząc łańcuch zachować odpowiedni dystans od krawędzi blatu, więc zwyczajnie muszą się o nią zablokować. :mrgreen:

robertte 
Administrator

Wysłany: 2017-09-12, 18:55   

nicki

Wysłany: 2017-09-15, 14:55   

Z tego co widzę, drobny problem pojawi się kiedy zechcemy naostrzyć już nieco bardziej sfatygowany łańcuch, gdzie znacznik pozwala jeszcze na ~3 podejścia. Jeżeli ząb zablokujemy ruchomą blaszką to jest duże prawdopodobnieństwo, że zostanie ona "nadjedzona" przez kamień.

Pozostaje więc albo opcja pierwsza albo ostrzenie trochę na czuja, bez blokowania zapadką (lub trochę dalej). Strata kawałka blaszki niby pikuś, ale jednak trochę denerwuje, długość zęba przydałoby się zachować wszędzie taką samą.

bratalbert 

Wysłany: 2017-09-17, 10:21   

Umówmy się. Tego typu zabawki nie są ostrzałkami do łańcuchów tylko namiastkami ostrzałek. Prawdziwa ostrzałka powinna mieć zmienny kąt natarcia. Powinna dać się ustawić pod kątem 90 stopni, żeby można było stosować ją do spiłowywania ograniczników. Ściernice też powinny być co najmniej dwie. Cienka, półokrągła do zębów i grubsza, płaska do ograniczników. Wtedy moglibyśmy uznać, że jest to narzędzie do ostrzenia łańcucha, a nie do ostrzenia zębów w łańcuchu. Problemem są ceny takich ostrzałek. Za narzędzie z regulowanym kątem położenia głowicy trzeba wybulić ponad 300zł. To dużo. Cena zupełnie nieopłacalna do okazjonalnego naostrzenia amatorskiego łańcucha. Lepiej zainwestować kilkanaście złotych w pilnik płaski do ograniczników. (albo dorobić z kawałka stali lub aluminium adapter zmieniający kąt ustawienia prowadnicy w tańszych ostrzałkach)

robertte 
Administrator

Wysłany: 2017-09-17, 12:24   

bratalbert napisał/a:
Za narzędzie z regulowanym kątem położenia głowicy trzeba wybulić ponad 300zł. To dużo. Cena zupełnie nieopłacalna do okazjonalnego naostrzenia amatorskiego łańcucha.

Grubo ponad 300 zł... :-/ Ja robiłem próby Proxxonem wpiętym w statyw MB140/S. Cena takiego zestawu jest porównywalna z ceną ostrzałki ze zmiennym ustawieniem głowicy. Gdybym miał wybierać, czy kupić ostrzałkę, czy Proxxona ze statywem to wiadomo co bym wybrał. Oczywiście procentuje teraz mój wybór statywu. Ustawiam szlifierkę w statywie pod kątem 90° i opuszczam na ogranicznik. Spiłowanie ogranicznika trwa mniej niż sekundę. Do trzymania łańcucha używam prowadnicy od FSG85. Wystarczy za pomocą śruby mocującej (którą ma) przytwierdzić ją do drewnianego klocka z dziurką podfrezowaną od strony nakrętki, żeby się schowała w klocek i tyle.
Niestety, na kąt natarcia ściernicy na ząb nie mam wpływu, ale to boli tylko przy pierwszym ostrzeniu. O kilka stopni zmienia się geometria części tnącej zęba. Przy drugim ostrzeniu problem znika ;-)

Odpowiedz do tematu