Złotoręczni.pl

Ostatnie wpisy na Forum:
Forum Złotoręczni.PL Strona Główna Forum Złotoręczni.PL
Forum dedykowane osobom, które lubią wyręczać fachowców i czynić to równie fachowo.
Praktyczne porady i obiektywne opinie o naszych narzędziach.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak sprawdzić, czy kątownik pokazuje kąt prosty?
Autor Wiadomość
bratalbert 

Wysłany: 2017-03-23, 08:17   Jak sprawdzić, czy kątownik pokazuje kąt prosty?

Mam kilka kątowników, a wczoraj dokupiłem kolejny. Taki fajny, chiński, z wbudowaną poziomniczką.
Coś mnie podkusiło i zacząłem przystawiać te kątowniki do siebie i okazało się, że każdy z nich pokazuje inny kąt 90 stopni. Jak sprawdzić, który z nich jest prawdziwym kątownikiem? :hmmm:

Grzechu 

Wysłany: 2017-03-23, 08:51   

Można zrobić prosty przyrząd, który nam pokaże że dany kątownik rzeczywiście posiada kąt prosty, najlepiej pokazał by to rysunek.
Załóżmy że mamy dwie listewki jedna długa a druga o połowę krótsza, w dłuższej wiercimy otwór w środku a w krótszej na końcu, skręcamy te dwie listewki śrubką i mamy już ten przyrząd. Listewki ustawiamy tak że jak z jednej strony przyłożymy kątownik który ma kąt 90 stopni to z drugiej strony też musi dokładnie pasować. Jeżeli jest inaczej to kątownik nie ma dobrego kąta 90 stopni.
Warunkiem jest to że listewki muszą być proste.

aquarius 

Wysłany: 2017-03-23, 11:52   

Można też na kawałku czegoś fabrycznie prostego np. na panelu podłogowym zrobić za pomocą kątomierza dwie linie. Powstanie prostokąt i trzeba pomierzyć przekątne. Jeśli są równe na masz idealny kątomierz 90° :)

bratalbert 

Wysłany: 2017-03-24, 15:35   

Dzięki koledzy, już wykalibrowałem moją chińszczyznę z pozimniczką. Jak kogoś korci, żeby sobie sprezentować TAKI wynalazek to niech sobie odpuści. Badziew do kwadratu :\: Po skręceniu do kupy jest pokazywany kąt prosty, albo nie jest. To zależy jak się ułoży taki mały pazur, który jeździ w rowku liniału i odpowiada za dokładność pomiaru. Gdyby ten pazurek miał z centymetr długości to może i dociskałby ramiona poziomniczki z odpowiednią precyzją, ale to jest podfrezowana śrubka fi 3. Tylko patrzeć jak się ta cała konstrukcja roz...padnie.

W "przyrządzie" mamy również poziomnicę. Libella została wklejona na jakiś cjanopan bez wstępnego poziomowania. Na 30-tu cm uchyb wskazań 0,5cm. Po prostu tania chińska ozdóbka, jak paciorki dla Indian.

W zestawie jest również maciupeńki rysik traserski. Gołą ręką nie można go było odkręcić z gniazda. Dopiero kombinerki pomogły.

Podsumowując: ..., :|: i kamieni kupa :\:

nicki

Wysłany: 2017-11-09, 20:05   

aquarius napisał/a:
Można też na kawałku czegoś fabrycznie prostego np. na panelu podłogowym zrobić za pomocą kątomierza dwie linie.

Można też w narysować linię, obrócić kątownik (jak w lustrzanym odbiciu) i w jednakowej odległości narysować drugą. Jeżeli obie się pokrywają, wtedy ok.

bratalbert napisał/a:
Dzięki koledzy, już wykalibrowałem moją chińszczyznę z pozimniczką. Jak kogoś korci, żeby sobie sprezentować TAKI wynalazek to niech sobie odpuści.

Zastanawiam się nad czymś takim, ale raczej marki Bahco. Na allegro 30 cm chodzą po ~60 zł, 40 cm jakieś 8 zł drożej. Ktoś miał do czynienia z tą firmą? Czytałem trochę dobrych i tych mniej pochlebnych opinii, ale ogólnie jakość na plus.

tatanka 

Wysłany: 2017-11-12, 09:44   

nicki napisał/a:
Zastanawiam się nad czymś takim, ale raczej marki Bahco.

Kątownik 300mm za prawie 70 zł, o którym sam sprzedający pisze: "Wbudowany wskaźnik z libellą wskazuje w przybliżeniu poziom/pion". Rozumiem, że za 7 dych kupuje się przyrząd, który w przybliżeniu coś pokazuje. :-/

nicki

Wysłany: 2017-11-12, 10:40   

Raczej żaden kątownik z libellą, nawet droższy Empire nie pokaże dokładnego poziomu. Ramię jest za krótkie. Sam się zastanawiam po co to montują.

watra 

Wysłany: 2017-11-12, 17:12   

nicki napisał/a:
Sam się zastanawiam po co to montują.

Bo to jest tanie jak barszcz, ładnie wygląda i ludzie chętniej kupują myśląc że ten wodotrysk coś pokazuje. Jest to kawałek rurki, napełnionej żółto-zieloną cieczą wklejany w obudowę przy pomocy... kleju na gorąco. Czasami Chińczykowi uda się wkleić libelkę poziomo, ale taki fart zdarza się rzadko. :abbba:

Dziesiątkami wieszam ludziom telewizory na ścianach. Większość chińskich stelaży ma wmontowaną libellę. Biada temu monterowi, który zamocuje na ścianie stelaż, mierząc poziom fabryczną libellą :oo: :|: :\:

nicki

Wysłany: 2017-12-31, 11:17   

watra napisał/a:
Jest to kawałek rurki, napełnionej żółto-zieloną cieczą wklejany w obudowę przy pomocy... kleju na gorąco. Czasami Chińczykowi uda się wkleić libelkę poziomo, ale taki fart zdarza się rzadko.

Nabyłem kątownik Bahco 30 cm (CS300), oprócz libelki jest cały metalowy. Akurat tu osadzona jest w odlewie i pokazuje mniej-więcej to samo co długa poziomica, oczywiście nie na wszystkich powierzchniach, tylko na tych w miarę płaskich, gdzie oba przyrządy mogą leżeć podobnie. Kąt zewnętrzny/wewnętrzny jest zachowany, test rysowania dwóch równoległych kresek przechodzi. Liniał po zluzowaniu śrubki chodzi płynnie, nie zacina się. Ogólnie nie ma się do czego przyczepić, chociaż na opakowaniu widnieje napis "Made in China".

Luc 

Wysłany: 2018-01-12, 13:04   

Z tych tanich to nawet nie ma z reguły co kupować- ale...nabyłem ostatnio taki cyrklo-kątomierz z lidla - Kątomierz z poziomnicą

ku memu zaskoczeniu libelka jest dokładna a sprawdzałem chyba wszystkie sztuki jakie były w koszu :mrgreen: - w odniesieniu do mojej sprawdzonej poziomicy 120, i wsumie wszytkie pokazywały to samo. Trzeba tylko sprawdzić czy profile nie mają luzów - w miejscu gdzie są zaciśnięte na plastiki wychodzące z osi, bo zdarzały się i takie.... Z kątami też jest dobrze.

Taka ot zabaweczka- będę potrzebował odrysy kół w płytach to akurat się przyda.

Polecić mogę natomiast taki o to japoński kątownik 3D, nie będę wklejał linków do sklepów pl ale bez problemu są i u nas.

Japoński kątownik 3D

cezary_a 
cezary_a

Wysłany: 2018-02-09, 01:03   

tatanka napisał/a:
nicki napisał/a:
Zastanawiam się nad czymś takim, ale raczej marki Bahco.

Kątownik 300mm za prawie 70 zł, o którym sam sprzedający pisze: "Wbudowany wskaźnik z libellą wskazuje w przybliżeniu poziom/pion". Rozumiem, że za 7 dych kupuje się przyrząd, który w przybliżeniu coś pokazuje. :-/

Jak to mawia Luc
Luc napisał/a:
Z tych tanich to nawet nie ma z reguły co kupować

I chyba coś w tym jest, skoro za tą cenę w Castoramie mam co następuje:
- pół metra kątownika,
- kątomierz,
- przyrząd do trasowania wszelkiej maści linii,
- przyrząd to trasowania otworów do zawiasów meblowych,
- dla wprawnego majsterkowicza posłuży nawet za listwę do cięcia wyrzynarką..
Tylko libelki w tym kawałku płaskownika brakuje...
kątownik Wolfcraft

Odpowiedz do tematu